Plugins - Advanced Custom Fields (ACF) - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (1078 entries)

en: Select Multiple
cs_CZ: Vybrat více

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 32 characters.
cs_CZ: Pouze malá písmena, podtržítka a pomlčky, max. 32 znaků.

en: View Pricing & Upgrade
cs_CZ: Zobrazit ceny a upgrade

en: More Tools from WP Engine
cs_CZ: Další nástroje od WP Engine

note: translators: %s - WP Engine logo
en: Built for those that build with WordPress, by the team at %s
cs_CZ: Vytvořeno pro ty, kteří vytvářejí ve WordPressu, týmem %s

en: WP Engine logo
cs_CZ: Logo WP Engine

note: translators: %s - singular label of post type/taxonomy, i.e. "Movie"/"Genre"
en: %s fields
cs_CZ: Pole pro %s

en: No terms
cs_CZ: Žádné pojmy

en: No post types
cs_CZ: Žádné typy obsahu

en: No posts
cs_CZ: Žádné příspěvky

en: No taxonomies
cs_CZ: Žádné taxonomie

en: No field groups
cs_CZ: Žádné skupiny polí

en: No fields
cs_CZ: Žádná pole

en: No description
cs_CZ: Bez popisu

en: Any post status
cs_CZ: Jakýkoli stav příspěvku

en: New Taxonomy
cs_CZ: Nová taxonomie

en: Edit Taxonomy
cs_CZ: Upravit taxonomii

en: Add New Taxonomy
cs_CZ: Přidat novou taxonomii

en: View Taxonomy
cs_CZ: Zobrazit taxonomii

en: No Post Types found in Trash
cs_CZ: V koši nejsou žádné typy obsahu

en: No Post Types found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné typy obsahu

en: View Post Type
cs_CZ: Zobrazit typ obsahu

en: New Post Type
cs_CZ: Nový typ obsahu

en: Edit Post Type
cs_CZ: Upravit typ obsahu

en: Add New Post Type
cs_CZ: Přidat nový typ obsahu

en: Search Post Types
cs_CZ: Hledat typy obsahu

en: Search Taxonomies
cs_CZ: Hledat taxonomie

en: No Taxonomies found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné taxonomie

en: No Taxonomies found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné taxonomie

en: The taxonomy key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
cs_CZ: Klíč taxonomie musí obsahovat pouze malé alfanumerické znaky, podtržítka nebo pomlčky.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy in ACF and cannot be used.
cs_CZ: Tento klíč taxonomie je již používán jinou taxonomií v ACF a nelze jej použít.

en: This taxonomy key is already in use by another taxonomy registered outside of ACF and cannot be used.
cs_CZ: Tento klíč taxonomie je již používán jinou taxonomií registrovanou mimo ACF a nelze jej použít.

en: This post type key is already in use by another post type registered outside of ACF and cannot be used.
cs_CZ: Tento klíč typu obsahu je již používán jiným typem obsahu registrovaným mimo ACF a nelze jej použít.

en: This post type key is already in use by another post type in ACF and cannot be used.
cs_CZ: Tento klíč typu obsahu je již používán jiným typem obsahu v ACF a nelze jej použít.

en: The post type key must only contain lower case alphanumeric characters, underscores or dashes.
cs_CZ: Klíč typu obsahu musí obsahovat pouze malé alfanumerické znaky, podtržítka nebo pomlčky.

en: The post type key must be under 20 characters.
cs_CZ: Klíč typu obsahu musí mít méně než 20 znaků.

en: We do not recommend using this field in ACF Blocks.
cs_CZ: Nedoporučujeme používat toto pole v blocích ACF.

en: WYSIWYG Editor
cs_CZ: Editor WYSIWYG

en: URL
cs_CZ: URL adresa

en: An interactive UI for picking a time. The time format can be customized using the field settings.
cs_CZ: Interaktivní uživatelské rozhraní pro výběr času. Formát času lze přizpůsobit pomocí nastavení pole.

en: A basic textarea input for storing paragraphs of text.
cs_CZ: Základní textové pole pro ukládání odstavců textu.

en: A basic text input, useful for storing single string values.
cs_CZ: Základní textové pole užitečné pro ukládání jednoslovných textových hodnot.

en: A toggle that allows you to pick a value of 1 or 0 (on or off, true or false, etc). Can be presented as a stylized switch or checkbox.
cs_CZ: Přepínač, který umožňuje vybrat hodnotu 1 nebo 0 (zapnuto nebo vypnuto, pravda nebo nepravda atd.). Může být prezentován jako stylizovaný přepínač nebo zaškrtávací políčko.

en: A text input specifically designed for storing web addresses.
cs_CZ: Textové pole určené speciálně pro ukládání webových adres.

en: Allows the selection of one or more users which can be used to create relationships between data objects.
cs_CZ: Umožňuje výběr jednoho nebo více uživatelů, které lze použít k vytvoření vztahů mezi datovými objekty.

en: Displays the WordPress WYSIWYG editor as seen in Posts and Pages allowing for a rich text-editing experience that also allows for multimedia content.
cs_CZ: Zobrazí WYSIWYG editor WordPressu používaný k úpravám příspěvků a stránek, který umožňuje bohatou editaci textu a také multimediální obsah.

note: translators: %s a link to WordPress.org's Reserved Terms page
en: This field must not be a WordPress <a href="%s" target="_blank">reserved term</a>.
cs_CZ: Toto pole nesmí být <a href="%s" target="_blank">vyhrazený termín</a> WordPressu.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose images.
cs_CZ: K nahrávání nebo výběru obrázků používá nativní nástroj pro výběr médií ve WordPressu.

en: Provides a way to structure fields into groups to better organize the data and the edit screen.
cs_CZ: Umožňuje strukturovat pole do skupin a lépe tak uspořádat data a obrazovku úprav.

en: An interactive UI for selecting a location using Google Maps. Requires a Google Maps API key and additional configuration to display correctly.
cs_CZ: Interaktivní uživatelské rozhraní pro výběr místa pomocí Map Google. Pro správné zobrazení vyžaduje klíč Google Maps API a další konfiguraci.

en: Uses the native WordPress media picker to upload, or choose files.
cs_CZ: K nahrávání nebo výběru souborů používá nativní nástroj pro výběr médií ve WordPressu.

en: A text input specifically designed for storing email addresses.
cs_CZ: Textové pole určené speciálně pro ukládání e-mailových adres.

en: An interactive UI for picking a date and time. The date return format can be customized using the field settings.
cs_CZ: Interaktivní uživatelské rozhraní pro výběr data a času. Formát vráceného data lze přizpůsobit pomocí nastavení pole.

en: An interactive UI for picking a date. The date return format can be customized using the field settings.
cs_CZ: Interaktivní uživatelské rozhraní pro výběr data. Formát vráceného data lze přizpůsobit pomocí nastavení pole.

en: An interactive UI for selecting a color, or specifying a Hex value.
cs_CZ: Interaktivní uživatelské rozhraní pro výběr barvy nebo zadání hodnoty Hex.

en: A group of checkbox inputs that allow the user to select one, or multiple values that you specify.
cs_CZ: Skupina zaškrtávacích políček, která umožňují uživateli vybrat jednu nebo více zadaných hodnot.

en: A group of buttons with values that you specify, users can choose one option from the values provided.
cs_CZ: Skupina tlačítek s předdefinovanými hodnotami. Uživatelé mohou vybrat jednu možnost z uvedených hodnot.

en: Allows you to group and organize custom fields into collapsable panels that are shown while editing content. Useful for keeping large datasets tidy.
cs_CZ: Umožňuje seskupit a uspořádat vlastní pole do skládacích panelů, které se zobrazují při úpravách obsahu. Užitečné pro udržování pořádku ve velkých souborech dat.

en: This provides a solution for repeating content such as slides, team members, and call-to-action tiles, by acting as a parent to a set of subfields which can be repeated again and again.
cs_CZ: Nabízí řešení pro opakování obsahu, jako jsou snímky, členové týmu a dlaždice s výzvou k akci, tím, že funguje jako nadřazené pole pro sadu podpolí, která lze opakovat znovu a znovu.

en: This provides an interactive interface for managing a collection of attachments. Most settings are similar to the Image field type. Additional settings allow you to specify where new attachments are added in the gallery and the minimum/maximum number of attachments allowed.
cs_CZ: Poskytuje interaktivní rozhraní pro správu sbírky příloh. Většina nastavení je podobná typu pole Obrázek. Další nastavení umožňují určit, kam se budou v galerii přidávat nové přílohy, a minimální/maximální povolený počet příloh.

en: A dropdown list with a selection of choices that you specify.
cs_CZ: Rozbalovací seznam s výběrem možností, které zadáte.

en: Allows you to specify a link and its properties such as title and target using the WordPress native link picker.
cs_CZ: Umožňuje zadat odkaz a jeho vlastnosti jako jsou text odkazu a jeho cíl pomocí nativního nástroje pro výběr odkazů ve WordPressu.

en: A dual-column interface to select one or more posts, pages, or custom post type items to create a relationship with the item that you're currently editing. Includes options to search and filter.
cs_CZ: Rozhraní se dvěma sloupci, které umožňuje vybrat jeden nebo více příspěvků, stránek nebo uživatelských typů obsahu a vytvořit vztah s položkou, kterou právě upravujete. Obsahuje možnosti vyhledávání a filtrování.

en: Filter by Post Status
cs_CZ: Filtrovat podle stavu příspěvku

en: Allows you to group fields into tabbed sections in the edit screen. Useful for keeping fields organized and structured.
cs_CZ: Umožňuje seskupit pole do sekcí s kartami na obrazovce úprav. Užitečné pro udržení přehlednosti a struktury polí.

en: An input for selecting a numerical value within a specified range using a range slider element.
cs_CZ: Vstupní pole pro výběr číselné hodnoty v zadaném rozsahu pomocí posuvného prvku rozsahu.

en: A group of radio button inputs that allows the user to make a single selection from values that you specify.
cs_CZ: Skupina s přepínači, která umožňuje uživateli výběr jedné z hodnot, které zadáte.

en: An input for providing a password using a masked field.
cs_CZ: Vstup pro zadání hesla pomocí maskovaného pole.

en: An interactive dropdown to select one or more posts, pages, custom post type items or archive URLs, with the option to search.
cs_CZ: Interaktivní rozbalovací seznam pro výběr jednoho nebo více příspěvků, stránek, uživatelských typů obsahu nebo adres URL archivu s možností vyhledávání.

en: An interactive component for embedding videos, images, tweets, audio and other content by making use of the native WordPress oEmbed functionality.
cs_CZ: Interaktivní komponenta pro vkládání videí, obrázků, tweetů, zvuku a dalšího obsahu s využitím nativní funkce WordPress oEmbed.

en: An input limited to numerical values.
cs_CZ: Vstup omezený na číselné hodnoty.

en: Used to display a message to editors alongside other fields. Useful for providing additional context or instructions around your fields.
cs_CZ: Slouží k zobrazení zprávy pro editory vedle jiných polí. Užitečné pro poskytnutí dalšího kontextu nebo pokynů k polím.

en: Allows the selection of one or more taxonomy terms based on the criteria and options specified in the fields settings.
cs_CZ: Umožňuje výběr jednoho nebo více pojmů taxonomie na základě kritérií a možností uvedených v nastavení polí.

en: An interactive and customizable UI for picking one or many posts, pages or post type items with the option to search.
cs_CZ: Interaktivní a přizpůsobitelné uživatelské rozhraní pro výběr jednoho či více příspěvků, stránek nebo typů obsahu s možností vyhledávání.

en: Add Custom
cs_CZ: Přidat vlastní

en: Taxonomy deleted.
cs_CZ: Taxonomie smazána.

en: Post type deleted.
cs_CZ: Typ obsahu smazán.

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: URLs
cs_CZ: URL adresy

en: Permissions
cs_CZ: Oprávnění

en: Singular Label
cs_CZ: Štítek v jednotném čísle

en: Plural Label
cs_CZ: Štítek pro množné číslo

en: Labels
cs_CZ: Štítky

en: Regenerate all labels using the Singular and Plural labels
cs_CZ: Přegenerovat všechny štítky pomocí štítků pro jednotné a množné číslo

en: This provides a simple, structured, layout-based editor. The Flexible Content field allows you to define, create and manage content with total control by using layouts and subfields to design the available blocks.
cs_CZ: Poskytuje jednoduchý, strukturovaný editor založený na rozvržení. Pole Flexibilní obsah umožňuje definovat, vytvářet a spravovat obsah s naprostou kontrolou pomocí rozvržení a podpolí pro návrh dostupných bloků.

en: This allows you to select and display existing fields. It does not duplicate any fields in the database, but loads and displays the selected fields at run-time. The Clone field can either replace itself with the selected fields or display the selected fields as a group of subfields.
cs_CZ: Umožňuje vybrat a zobrazit existující pole. Neduplikuje žádná pole v databázi, ale načítá a zobrazuje vybraná pole za běhu. Pole Klonování se může buď nahradit vybranými poli, nebo zobrazit vybraná pole jako skupinu podpolí.

en: Popular fields
cs_CZ: Oblíbená pole

en: Popular
cs_CZ: Oblíbená

en: Popular Tags
cs_CZ: Oblíbené štítky

en: Popular Items
cs_CZ: Oblíbené položky

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Popular %s
cs_CZ: Oblíbené %s

en: Advanced
cs_CZ: Pokročilé

en: JSON (newer)
cs_CZ: JSON (novější)

en: Select Field
cs_CZ: Vybrat pole

en: Available with ACF PRO
cs_CZ: Dostupné s ACF PRO

en: Search fields...
cs_CZ: Hledat pole...

en: Select Field Type
cs_CZ: Výběr typu pole

note: translators: example taxonomy
en: Genre
cs_CZ: Žánr

note: translators: example taxonomy
en: Genres
cs_CZ: Žánry

en: More
cs_CZ: Více

en: Tutorial
cs_CZ: Tutoriál

en: Invalid post ID.
cs_CZ: Neplatné ID příspěvku.

en: Add Taxonomy
cs_CZ: Přidat taxonomii

en: Add Your First Taxonomy
cs_CZ: Přidejte první taxonomii

en: Add or remove tags
cs_CZ: Přidat nebo odebrat štítky

en: Add Or Remove Items
cs_CZ: Přidat nebo odstranit položky

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Add or remove %s
cs_CZ: Přidat nebo odstranit %s

en: Assigns parent item text, but with a colon (:) added to the end.
cs_CZ: Přiřadí text nadřazené položky, ale s dvojtečkou (:) na konci.

en: Add Post Type
cs_CZ: Přidat typ obsahu

en: Add Your First Post Type
cs_CZ: Přidejte první typ obsahu

en: Alters the permalink structure to add the `WP_Rewrite::$front` prefix to URLs.
cs_CZ: Změní strukturu trvalých odkazů tak, že do adres URL přidá předponu `WP_Rewrite::$front`.

en: Allow items to be added to menus in the 'Appearance' > 'Menus' screen. Must be turned on in 'Screen options'.
cs_CZ: Povolení přidávání položek do menu na obrazovce Vzhled > Menu. Musí být zapnuto v Nastavení zobrazených informací.

en: By default the post type will get a new top level item in the admin menu. If an existing top level item is supplied here, the post type will be added as a submenu item under it.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení získá typ obsahu novou položku nejvyšší úrovně v menu správce. Pokud je zde uvedena existující položka nejvyšší úrovně, typ obsahu bude přidán jako položka podřazená pod ni.

en: Original
cs_CZ: Původní

en: Invalid post type selected for review.
cs_CZ: Ke kontrole byl vybrán neplatný typ obsahu.

note: translators: %s: The invalid search term
en: No search results for '%s'
cs_CZ: Žádné výsledky hledání pro „%s“

en: Create custom taxonomies to classify post type content
cs_CZ: Vytvořte vlastní taxonomie pro klasifikaci obsahu

en: Hierarchical taxonomies can have descendants (like categories).
cs_CZ: Hierarchické taxonomie mohou mít potomky (stejně jako rubriky).

en: Makes a taxonomy visible on the frontend and in the admin dashboard.
cs_CZ: Zviditelní taxonomii ve frontendu a na nástěnce správce.

en: One or many post types that can be classified with this taxonomy.
cs_CZ: Jeden nebo více typů obsahu, které lze klasifikovat pomocí této taxonomie.

note: translators: example taxonomy
en: genre
cs_CZ: žánr

en: Expose this post type in the REST API.
cs_CZ: Zveřejněte tento typ obsahu v rozhraní REST API.

en: Customize the query variable name
cs_CZ: Přizpůsobení názvu proměnné dotazu

en: Customize the slug used in the URL
cs_CZ: Přizpůsobení názvu použitém v adrese URL

en: Permalinks for this taxonomy are disabled.
cs_CZ: Trvalé odkazy pro tuto taxonomii jsou zakázány.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the taxonomy key as the slug. Your permalink structure will be
cs_CZ: Přepište adresu URL pomocí klíče taxonomie jako názvu v URL. Struktura trvalého odkazu bude následující

en: Taxonomy Key
cs_CZ: Klíč taxonomie

en: Select the type of permalink to use for this taxonomy.
cs_CZ: Vyberte typ trvalého odkazu, který chcete pro tuto taxonomii použít.

en: Display a column for the taxonomy on post type listing screens.
cs_CZ: Zobrazení sloupce pro taxonomii na obrazovkách s výpisem typů obsahu.

en: Show Admin Column
cs_CZ: Zobrazit sloupec správce

en: Show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
cs_CZ: Zobrazení taxonomie v panelu rychlých/hromadných úprav.

en: Quick Edit
cs_CZ: Rychlé úpravy

en: Tag Cloud
cs_CZ: Shluk štítků

en: List the taxonomy in the Tag Cloud Widget controls.
cs_CZ: Uveďte taxonomii v ovládacích prvcích bloku Shluk štítků.

en: A link to a tag
cs_CZ: Odkaz na štítek

en: Describes a navigation link block variation used in the block editor.
cs_CZ: Popisuje variantu bloku navigačního odkazu použitou v editoru bloků.

en: ← Go to tags
cs_CZ: ← Přejít na štítky

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: ← Go to %s
cs_CZ: ← Přejít na %s

en: Tags list
cs_CZ: Seznam štítků

en: Assigns text to the table hidden heading.
cs_CZ: Přiřadí text skrytému záhlaví tabulky.

en: Filter by category
cs_CZ: Filtrovat podle rubriky

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Filter by %s
cs_CZ: Filtrovat podle %s

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
cs_CZ: Popis není ve výchozím nastavení viditelný, některé šablony jej však mohou zobrazovat.

en: Filter By Item
cs_CZ: Filtrovat podle položky

en: Back To Items
cs_CZ: Zpět na položky

en: No tags
cs_CZ: Žádné štítky

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s
cs_CZ: Žádné %s

en: No tags found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné štítky

en: Most Used
cs_CZ: Nejčastější

en: Choose from the most used tags
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších štítků

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Choose from the most used %s
cs_CZ: Vyberte si z nejpoužívanějších %s

en: Separate tags with commas
cs_CZ: Více štítků oddělte čárkami

en: Tag Link
cs_CZ: Odkaz štítku

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: A link to a %s
cs_CZ: Odkaz na %s

en: Not Found
cs_CZ: Nenalezeno

en: Search Tags
cs_CZ: Hledat štítky

en: Parent Category:
cs_CZ: Nadřazená rubrika:

en: Parent Item With Colon
cs_CZ: Nadřazená položka s dvojtečkou

en: Parent Category
cs_CZ: Nadřazená rubrika

en: Parent Item
cs_CZ: Nadřazená položka

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s
cs_CZ: Nadřazený %s

note: translators: example post type
en: movie
cs_CZ: film

en: Lower case letters, underscores and dashes only, Max 20 characters.
cs_CZ: Pouze malá písmena, podtržítka a pomlčky, max. 20 znaků.

en: Archive
cs_CZ: Archiv

en: Pagination support for the items URLs such as the archives.
cs_CZ: Podpora stránkování pro adresy URL položek jako jsou archivy.

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: Feed URL
cs_CZ: Adresa URL zdroje

en: URL Slug
cs_CZ: Název v URL

en: Permalinks for this post type are disabled.
cs_CZ: Trvalé odkazy pro tento typ obsahu jsou zakázány.

en: No Permalink (prevent URL rewriting)
cs_CZ: Žádný trvalý odkaz (zabránění přepisování URL)

en: Archive Slug
cs_CZ: Název archivu v URL

en: Publicly Queryable
cs_CZ: Veřejně dotazovatelné

en: Custom slug for the Archive URL.
cs_CZ: Vlastní název v adrese URL archivu.

en: Has an item archive that can be customized with an archive template file in your theme.
cs_CZ: Má archiv položek, který lze přizpůsobit pomocí souboru šablony archivu v šabloně webu.

en: RSS feed URL for the post type items.
cs_CZ: Adresa URL zdroje RSS pro položky daného typu obsahu.

en: Update Tag
cs_CZ: Aktualizovat štítek

en: Update Item
cs_CZ: Aktualizovat položku

en: Edit Tag
cs_CZ: Upravit štítek

en: All Tags
cs_CZ: Všechny štítky

en: Menu Label
cs_CZ: Označení menu

en: A descriptive summary of the taxonomy.
cs_CZ: Popisné shrnutí taxonomie.

en: A descriptive summary of the term.
cs_CZ: Popisné shrnutí pojmu.

en: Term Description
cs_CZ: Popis pojmu

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed.
cs_CZ: Jedno slovo, bez mezer. Podtržítka a pomlčky jsou povoleny.

en: Term Slug
cs_CZ: Název pojmu v URL

en: The name of the default term.
cs_CZ: Název výchozího pojmu.

en: Term Name
cs_CZ: Název pojmu

en: Active taxonomies are enabled and registered with WordPress.
cs_CZ: Aktivní taxonomie jsou povoleny a zaregistrovány ve WordPressu.

en: Assigns the menu name text.
cs_CZ: Přiřadí text názvu menu.

en: All Items
cs_CZ: Všechny položky

en: Assigns the all items text.
cs_CZ: Přiřadí text pro všechny položky.

en: Edit Item
cs_CZ: Upravit položku

en: At the top of the editor screen when editing a term.
cs_CZ: V horní části obrazovky editoru při úpravě položky.

en: View Item
cs_CZ: Zobrazit položku

en: View Items
cs_CZ: Zobrazit položky

en: In the admin bar to view item when editing it.
cs_CZ: Na panelu správce pro zobrazení položky při její úpravě.

en: View Tag
cs_CZ: Zobrazit štítek

en: Assigns the update item text.
cs_CZ: Přiřadí text pro aktualizaci položky.

en: Assigns the add new item text.
cs_CZ: Přiřadí text pro vytvoření nové položky.

en: Add New Item
cs_CZ: Vytvořit novou položku

en: Add New Tag
cs_CZ: Vytvořit nový štítek

en: New Item Name
cs_CZ: Název nové položky

en: Assigns the new item name text.
cs_CZ: Přiřadí text pro název nové položky.

en: New Tag Name
cs_CZ: Název nového štítku

en: Search Items
cs_CZ: Hledat položky

en: Assigns search items text.
cs_CZ: Přiřadí text pro hledání položek.

en: Assigns popular items text. Only used for non-hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Přiřadí text pro oblíbené položky. Používá se pouze pro nehierarchické taxonomie.

en: Separate Items With Commas
cs_CZ: Oddělujte položky čárkami

en: Assigns the add or remove items text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies
cs_CZ: Přiřazuje text přidávání nebo odebírání položek použitý v metaboxu při vypnutém JavaScriptu. Používá se pouze u nehierarchických taxonomií.

en: Assigns the separate item with commas text used in the taxonomy meta box. Only used on non-hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Přiřadí text pro oddělení položek čárkami používaný v metaboxu. Používá se pouze u nehierarchických taxonomií.

en: No Meta Box
cs_CZ: Žádný metabox

en: Custom Meta Box
cs_CZ: Vlastní metabox

en: Meta Box
cs_CZ: Metabox

en: Categories Meta Box
cs_CZ: Metabox pro rubriky

en: Tags Meta Box
cs_CZ: Metabox pro štítky

en: Register Meta Box Callback
cs_CZ: Registrovat callback metaboxu

en: A PHP function name to be called to handle the content of a meta box on your taxonomy.
cs_CZ: Název funkce PHP, která se volá pro zpracování obsahu metaboxu v taxonomii.

en: Custom Meta Box Callback
cs_CZ: Vlastní callback metaboxu

en: Meta Box Sanitization Callback
cs_CZ: Callback pro sanitaci metaboxu

note: translators: %s: A link to the popular fields used in ACF
en: Try a different search term or browse %s
cs_CZ: Zkuste použít jiný vyhledávací výraz nebo projít %s

en: Choose From Most Used
cs_CZ: Zvolit z nejpoužívanějších

en: Assigns the 'choose from most used' text used in the meta box when JavaScript is disabled. Only used on non-hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Přiřazuje text pro „zvolit z nejpoužívanějších“, který se používá v metaboxu při vypnutém JavaScriptu. Používá se pouze u nehierarchických taxonomií.

en: Assigns the text displayed when clicking the 'choose from most used' text in the taxonomy meta box when no tags are available, and assigns the text used in the terms list table when there are no items for a taxonomy.
cs_CZ: Přiřazuje text zobrazený po kliknutí na text „zvolit z nejpoužívanějších“ v metaboxu taxonomie, pokud nejsou k dispozici žádné štítky, a přiřazuje text použitý v tabulce seznamu pojmů, pokud pro taxonomii neexistují žádné položky.

en: Assigns text to the Title field of the Most Used tab.
cs_CZ: Přiřadí text do pole Název na kartě Nejpoužívanější.

en: No Terms
cs_CZ: Žádné pojmy

en: Assigns the text displayed in the posts and media list tables when no tags or categories are available.
cs_CZ: Přiřazuje text zobrazený v tabulkách seznamů příspěvků a médií, pokud nejsou k dispozici žádné štítky nebo rubriky.

en: Describes the Name field on the Edit Tags screen.
cs_CZ: Popisuje pole Název na obrazovce Upravit štítky.

en: Describes the Slug field on the Edit Tags screen.
cs_CZ: Popisuje pole Název v URL na obrazovce Upravit štítky.

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lower case and contains only letters, numbers, and hyphens.
cs_CZ: Název v URL je verze vhodná pro adresy URL. Obvykle se píše malými písmeny a obsahuje pouze písmena bez diakritiky, číslice a pomlčky.

en: Name Field Description
cs_CZ: Popis pole Název

en: Slug Field Description
cs_CZ: Popis pole Název v URL

en: Description Field Description
cs_CZ: Popis pole Popis

en: Describes the Description field on the Edit Tags screen.
cs_CZ: Popisuje pole Popis na obrazovce Upravit štítky.

en: Items List Navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu položek

en: Tags list navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu štítků

en: Assigns text to the table pagination hidden heading.
cs_CZ: Přiřadí text skrytému záhlaví stránkování tabulky.

en: Items List
cs_CZ: Seznam položek

en: Filter Items List
cs_CZ: Filtrovat seznam položek

en: Used by screen readers for the items list on the post type list screen.
cs_CZ: Používá se čtečkami obrazovky na obrazovce se seznamem položek daného typu obsahu.

en: Assigns the text used to link back to the main index after updating a term.
cs_CZ: Přiřadí text, který se po aktualizaci pojmu použije k odkazu zpět na hlavní rejstřík.

en: Item Link
cs_CZ: Odkaz položky

en: Item Link Description
cs_CZ: Popis odkazu položky

en: Assigns a title for navigation link block variation used in the block editor.
cs_CZ: Přiřadí název pro variantu bloku navigačního odkazu použitou v editoru bloků.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Update %s
cs_CZ: Aktualizovat %s

en: Terms can be accessed using the non-pretty permalink, e.g., {query_var}={term_slug}.
cs_CZ: K pojmům lze přistupovat pomocí nepěkného trvalého odkazu, např. {query_var}={term_slug}.

en: Parent-child terms in URLs for hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Nadřazené a podřazené pojmy v adresách URL pro hierarchické taxonomie.

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band
cs_CZ: Přiřazením nadřazeného pojmu vytvoříte hierarchii. Například pojem Jazz bude nadřazený výrazům Bebop a Big Band.

en: In the admin bar to view term during editing.
cs_CZ: Na panelu správce pro zobrazení pojmu během úprav.

en: Create a term for the taxonomy that cannot be deleted. It will not be selected for posts by default.
cs_CZ: Vytvoření pojmu pro taxonomii, který nelze odstranit. Ve výchozím nastavení nebude vybrán pro příspěvky.

en: Default Term
cs_CZ: Výchozí pojem

en: Terms
cs_CZ: Pojmy

en: Sort Terms
cs_CZ: Řadit pojmy

en: Whether terms in this taxonomy should be sorted in the order they are provided to `wp_set_object_terms()`.
cs_CZ: Zda mají být pojmy v této taxonomii seřazeny v pořadí, v jakém byly zadány do `wp_set_object_terms()`.

en: Post Types
cs_CZ: Typy obsahu

note: translators: %s number of post types activated
en: Post type activated. | %s post types activated.
cs_CZ[0]: Typ obsahu aktivován.
cs_CZ[1]: %s typy obsahu aktivovány.
cs_CZ[2]: %s typů obsahu aktivováno.

note: translators: %s number of post types deactivated
en: Post type deactivated. | %s post types deactivated.
cs_CZ[0]: Typ obsahu deaktivován.
cs_CZ[1]: %s typy obsahu deaktivovány.
cs_CZ[2]: %s typů obsahu deaktivováno.

note: translators: %s number of post types duplicated
en: Post type duplicated. | %s post types duplicated.
cs_CZ[0]: Typ obsahu duplikován.
cs_CZ[1]: %s typy obsahu duplikovány.
cs_CZ[2]: %s typů obsahu duplikováno.

note: translators: %s number of post types synchronized
en: Post type synchronized. | %s post types synchronized.
cs_CZ[0]: Typ obsahu synchronizován.
cs_CZ[1]: %s typy obsahu synchronizovány.
cs_CZ[2]: %s typů obsahu synchronizováno.

en: Select Post Types
cs_CZ: Vybrat typy obsahu

en: Expand the functionality of WordPress beyond standard posts and pages with custom post types.
cs_CZ: Rozšiřte funkčnost WordPressu nad rámec standardních příspěvků a stránek pomocí vlastních typů obsahu.

en: Hierarchical post types can have descendants (like pages).
cs_CZ: Hierarchické typy obsahu mohou mít potomky (stejně jako stránky).

en: Active post types are enabled and registered with WordPress.
cs_CZ: Aktivní typy obsahu jsou povoleny a zaregistrovány ve WordPressu.

en: Failed to import post types.
cs_CZ: Nepodařilo se importovat typy obsahu.

note: translators: %s - URL to ACF tools page.
en: Import Post Types and Taxonomies registered with Custom Post Type UI and manage them with ACF. <a href="%s">Get Started</a>.
cs_CZ: Importujte typy obsahu a taxonomie registrované pomocí pluginu Custom Post Type UI a spravujte je s ACF. <a href="%s">Pusťme se do toho</a>.

en: The following code can be used to register a local version of the selected items. Storing field groups, post types, or taxonomies locally can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file, then deactivate or delete the items from the ACF admin.
cs_CZ: Následující kód lze použít k registraci místní verze vybraných položek. Lokální uložení skupin polí, typů obsahu nebo taxonomií může přinést mnoho výhod, například rychlejší načítání, správu verzí a dynamická pole/nastavení. Jednoduše zkopírujte a vložte následující kód do souboru šablony functions.php nebo jej zahrňte do externího souboru a poté deaktivujte nebo odstraňte položky z administrace ACF.

en: Public
cs_CZ: Veřejné

en: Visible on the frontend and in the admin dashboard.
cs_CZ: Je viditelný ve frontendu a na nástěnce správce.

en: Hierarchical
cs_CZ: Hierarchické

en: Assigns parent item text. Only used on hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Přiřadí text nadřazené položky. Používá se pouze u hierarchických taxonomií.

en: For hierarchical types in the post type list screen.
cs_CZ: Pro hierarchické typy na obrazovce se seznamem typů obsahu.

en: Controls the meta box on the content editor screen. By default, the Categories meta box is shown for hierarchical taxonomies, and the Tags meta box is shown for non-hierarchical taxonomies.
cs_CZ: Ovládá pole meta na obrazovce editoru obsahu. Ve výchozím nastavení se u hierarchických taxonomií zobrazuje metabox Rubriky a u nehierarchických taxonomií metabox Štítky.

en: Advanced Configuration
cs_CZ: Pokročilá konfigurace

en: I know what I'm doing, show me all the options.
cs_CZ: Vím, co dělám, ukažte mi všechny možnosti.

note: translators: example post type
en: Movie
cs_CZ: Film

note: translators: example post type
en: Movies
cs_CZ: Filmy

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Posts_Controller`.
cs_CZ: Volitelný kontrolér, který se použije místo `WP_REST_Posts_Controller`.

en: Optional custom controller to use instead of `WP_REST_Terms_Controller `.
cs_CZ: Volitelný kontrolér, který se použije místo `WP_REST_Terms_Controller`.

en: Show In REST API
cs_CZ: Zobrazit v rozhraní REST API

en: Customize the query variable name.
cs_CZ: Přizpůsobte název proměnné dotazu.

en: Exposes this post type in the REST API. Required to use the block editor.
cs_CZ: Zveřejní tento typ obsahu v rozhraní REST API. Vyžadováno pro použití editoru bloků.

en: Base URL
cs_CZ: Základní URL

en: The base URL for the post type REST API URLs.
cs_CZ: Základní URL pro adresy daného typu obsahu v rozhraní REST API.

note: translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Separate %s with commas
cs_CZ: Oddělte %s čárkami

en: The name is how it appears on your site
cs_CZ: Název se bude v této podobě zobrazovat na webu

en: Post Type Key
cs_CZ: Klíč typu obsahu

en: Permalink Rewrite
cs_CZ: Přepsání trvalého odkazu

en: Can Export
cs_CZ: Může exportovat

en: Custom Permalink
cs_CZ: Uživatelský trvalý odkaz

en: Show In Admin Bar
cs_CZ: Zobrazit na panelu správce

en: A PHP function name to be called when setting up the meta boxes for the edit screen.
cs_CZ: Název funkce PHP, která se volá při nastavování metaboxů pro obrazovku úprav.

en: Menu Icon
cs_CZ: Ikona menu

en: The position in the sidebar menu in the admin dashboard.
cs_CZ: Pozice v menu postranního panelu na nástěnce správce.

en: Menu Position
cs_CZ: Pozice menu

en: Admin Menu Parent
cs_CZ: Nadřazené menu

note: translators: %s = "dashicon class name", link to the WordPress dashicon documentation.
en: The icon used for the post type menu item in the admin dashboard. Can be a URL or %s to use for the icon.
cs_CZ: Ikona použitá pro položku menu daného typu obsahu na nástěnce správce. Může to být adresa URL nebo %s, které se pro ikonu použijí.

en: Dashicon class name
cs_CZ: Název třídy Dashicon

en: Show In UI
cs_CZ: Zobrazit v uživatelském rozhraní

en: A link to a post.
cs_CZ: Odkaz na příspěvek.

en: Filter posts by date
cs_CZ: Filtrovat příspěvky podle data

en: Filter Items By Date
cs_CZ: Filtrovat položky podle data

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s by date
cs_CZ: Filtrovat %s podle data

en: Filter posts list
cs_CZ: Filtrovat seznam příspěvků

en: Used by screen readers for the filter links heading on the post type list screen.
cs_CZ: Používá se čtečkami obrazovky pro odkazy filtru na obrazovce se seznamem typů obsahu.

note: translators: %s Plural form of post type name
en: Filter %s list
cs_CZ: Filtrovat seznam %s

en: In the media modal showing all media uploaded to this item.
cs_CZ: V modálním okně médií se zobrazí všechna média nahraná k této položce.

en: Uploaded To This Item
cs_CZ: Nahrané k této položce

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Uploaded to this %s
cs_CZ: Nahráno do tohoto %s

en: Insert into post
cs_CZ: Vložit do příspěvku

en: Used by screen readers for the filter by date heading on the post type list screen.
cs_CZ: Používá se čtečkami obrazovky pro filtr podle data na obrazovce se seznamem typů obsahu.

en: Posts list navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu příspěvků

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list
cs_CZ: Seznam %s

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: %s list navigation
cs_CZ: Navigace v seznamu %s

en: Use as featured image
cs_CZ: Použít jako náhledový obrázek

en: Set featured image
cs_CZ: Zvolit náhledový obrázek

en: Featured image
cs_CZ: Náhledový obrázek

en: Set Featured Image
cs_CZ: Zvolit náhledový obrázek

en: Remove Featured Image
cs_CZ: Odstranit náhledový obrázek

en: Remove featured image
cs_CZ: Odstranit náhledový obrázek

en: Use Featured Image
cs_CZ: Použít náhledový obrázek

note: translators: %s Singular form of post type name
en: Insert into %s
cs_CZ: Vložit do %s

en: Insert Into Media Button
cs_CZ: Tlačítko pro vložení médií

en: As the button label when adding media to content.
cs_CZ: Jako popisek tlačítka při přidávání médií do obsahu.

en: Used by screen readers for the filter list pagination on the post type list screen.
cs_CZ: Používá se čtečkami obrazovky pro stránkování filtru na obrazovce se seznamem typů obsahu.

en: As the button label for selecting to use an image as the featured image.
cs_CZ: Jako popisek tlačítka pro výběr použití obrázku jako náhledového.

en: As the button label when removing the featured image.
cs_CZ: Jako popisek tlačítka při odebrání náhledového obrázku.

en: As the button label when setting the featured image.
cs_CZ: Jako popisek tlačítka při nastavení náhledového obrázku.

en: In the editor used for the title of the featured image meta box.
cs_CZ: V editoru používán pro název metaboxu náhledového obrázku.

en: No Items Found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné položky

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: No %s found
cs_CZ: Nenalezeny žádné položky typu %s

en: Search Posts
cs_CZ: Hledat příspěvky

en: At the top of the items screen when searching for an item.
cs_CZ: V horní části obrazovky s položkami při hledání položky.

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: Search %s
cs_CZ: Hledat %s

en: Parent Page:
cs_CZ: Nadřazená stránka:

en: Parent Item Prefix
cs_CZ: Předpona nadřazené položky

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Parent %s:
cs_CZ: Nadřazené %s:

en: New Post
cs_CZ: Nový příspěvek

en: New Item
cs_CZ: Nová položka

note: translators: %s Singular form of post type name
en: New %s
cs_CZ: Nový %s

en: Add New Post
cs_CZ: Vytvořit příspěvek

en: At the top of the editor screen when adding a new item.
cs_CZ: V horní části obrazovky editoru při vytváření nové položky.

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Add New %s
cs_CZ: Přidat nový %s

en: View Posts
cs_CZ: Zobrazit příspěvky

en: Trackbacks
cs_CZ: Trackbacky

en: Select existing taxonomies to classify items of the post type.
cs_CZ: Vyberte existující taxonomie pro klasifikaci položek daného typu obsahu.

en: Browse Fields
cs_CZ: Procházet pole

en: Nothing to import
cs_CZ: Nic k importu

en: . The Custom Post Type UI plugin can be deactivated.
cs_CZ: . Plugin Custom Post Type UI lze deaktivovat.

note: translators: %d - number of items imported from CPTUI
en: Imported %d item from Custom Post Type UI - | Imported %d items from Custom Post Type UI -
cs_CZ[0]: Importována %d položka z Custom Post Type UI -
cs_CZ[1]: Importovány %d položky z Custom Post Type UI -
cs_CZ[2]: Importováno %d položek z Custom Post Type UI -

en: Failed to import taxonomies.
cs_CZ: Nepodařilo se importovat taxonomie.

en: Nothing from Custom Post Type UI plugin selected for import.
cs_CZ: Nic z pluginu Custom Post Type UI vybráno pro import.

en: Imported 1 item | Imported %s items
cs_CZ[0]: Importována 1 položka
cs_CZ[1]: Importovány %s položky
cs_CZ[2]: Importováno %s položek

en: Import from Custom Post Type UI
cs_CZ: Import z pluginu Custom Post Type UI

en: Importing a Post Type or Taxonomy with the same key as one that already exists will overwrite the settings for the existing Post Type or Taxonomy with those of the import.
cs_CZ: Importování typu obsahu nebo taxonomie se stejným klíčem jako u již existujícího typu obsahu nebo taxonomie přepíše nastavení existujícího typu obsahu nebo taxonomie těmi z importu.

en: Export - Generate PHP
cs_CZ: Exportovat - Vytvořit PHP

en: Allow the post type to be exported from 'Tools' > 'Export'.
cs_CZ: Povolte exportování typu obsahu z Nástroje > Export.

en: Select Taxonomies
cs_CZ: Vybrat taxonomie

en: Exported 1 item. | Exported %s items.
cs_CZ[0]: Exportována 1 položka.
cs_CZ[1]: Exportovány %s položky.
cs_CZ[2]: Exportováno %s položek.

en: Item Scheduled
cs_CZ: Položka naplánována

en: Post scheduled.
cs_CZ: Příspěvek byl naplánován.

en: Post updated.
cs_CZ: Příspěvek byl aktualizován.

en: Item Updated
cs_CZ: Položka byla aktualizována

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s updated.
cs_CZ: %s aktualizován.

en: In the editor notice after scheduling an item.
cs_CZ: V oznámení editoru po naplánování položky.

en: In the editor notice after an item is updated.
cs_CZ: V oznámení editoru po aktualizaci položky.

en: Post Link
cs_CZ: Odkaz příspěvku

en: Title for a navigation link block variation.
cs_CZ: Název varianty bloku navigačního odkazu.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: A link to a %s.
cs_CZ: Odkaz na %s.

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: %s Link
cs_CZ: Odkaz na %s

en: Item Published
cs_CZ: Položka publikována

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published.
cs_CZ: %s publikován.

en: Posts list
cs_CZ: Seznam příspěvků

en: Featured Image Meta Box
cs_CZ: Metabox náhledového obrázku

en: Post Attributes
cs_CZ: Vlastnosti příspěvku

en: Post Archives
cs_CZ: Archivy příspěvků

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Archives
cs_CZ: Archivy pro %s

en: No posts found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné příspěvky

en: No Items Found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné položky

en: All Posts
cs_CZ: Přehled příspěvků

note: translators: %s Plural form of post type name translators: %s Plural form of taxonomy name
en: All %s
cs_CZ: Přehled %s

en: Menu Name
cs_CZ: Název menu

en: Regenerate
cs_CZ: Přegenerovat

en: A descriptive summary of the post type.
cs_CZ: Popisné shrnutí typu obsahu.

en: Enable various features in the content editor.
cs_CZ: Povolte různé funkce v editoru obsahu.

en: Post Formats
cs_CZ: Formáty příspěvků

en: Category
cs_CZ: Rubrika

en: Tag
cs_CZ: Štítek

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy created
cs_CZ: Taxonomie %s vytvořena

note: translators: %s taxonomy name
en: %s taxonomy updated
cs_CZ: Taxonomie %s aktualizována

en: Taxonomy draft updated.
cs_CZ: Koncept taxonomie byl aktualizován.

en: Link Existing Field Groups
cs_CZ: Propojení stávajících skupin polí

note: translators: %s post type name
en: %s post type created
cs_CZ: Typ obsahu %s vytvořen

note: translators: %s taxonomy name
en: Add fields to %s
cs_CZ: Přidání polí do %s

note: translators: %s post type name
en: %s post type updated
cs_CZ: Typ obsahu %s aktualizován

en: Post type draft updated.
cs_CZ: Koncept typu obsahu byl aktualizován.

en: Post type scheduled for.
cs_CZ: Typ obsahu byl naplánován.

en: Post type submitted.
cs_CZ: Typ obsahu byl odeslán.

en: Post type saved.
cs_CZ: Typ obsahu byl uložen.

en: Post type updated.
cs_CZ: Typ obsahu byl aktualizován.

en: Type to search...
cs_CZ: Pište pro hledání...

en: PRO Only
cs_CZ: Pouze PRO

en: Field groups linked successfully.
cs_CZ: Skupiny polí byly úspěšně propojeny.

en: taxonomy
cs_CZ: taxonomie

en: post type
cs_CZ: typ obsahu

[ctx: post status]
en: Registration Failed
cs_CZ: Registrace se nezdařila

en: This item could not be registered because its key is in use by another item registered by another plugin or theme.
cs_CZ: Tuto položku nebylo možné zaregistrovat, protože její klíč je používán jinou položkou registrovanou jiným pluginem nebo šablonou.

note: translators: %s number of taxonomies deactivated
en: Taxonomy deactivated. | %s taxonomies deactivated.
cs_CZ[0]: Taxonomie deaktivována.
cs_CZ[1]: %s taxonomie deaktivovány.
cs_CZ[2]: %s taxonomií deaktivováno.

en: Post published.
cs_CZ: Příspěvek byl publikován.

en: No posts found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné příspěvky

en: View Post
cs_CZ: Zobrazit příspěvek

en: Edit Post
cs_CZ: Upravit příspěvek

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: Edit %s
cs_CZ: Upravit %s

note: translators: %s Singular form of post type name translators: %s Plural form of post type name translators: %s Singular form of taxonomy name
en: View %s
cs_CZ: Zobrazit %s

note: translators: %s number of taxonomies activated
en: Taxonomy activated. | %s taxonomies activated.
cs_CZ[0]: Taxonomie aktivována.
cs_CZ[1]: %s taxonomie aktivovány.
cs_CZ[2]: %s taxonomií aktivováno.

note: translators: %s number of taxonomies duplicated
en: Taxonomy duplicated. | %s taxonomies duplicated.
cs_CZ[0]: Taxonomie duplikována.
cs_CZ[1]: %s taxonomie duplikovány.
cs_CZ[2]: %s taxonomií duplikováno.

note: translators: %s number of taxonomies synchronized
en: Taxonomy synchronized. | %s taxonomies synchronized.
cs_CZ[0]: Taxonomie synchronizována.
cs_CZ[1]: %s taxonomie synchronizovány.
cs_CZ[2]: %s taxonomií synchronizováno.

en: This taxonomy could not be registered because its key is in use by another taxonomy registered by another plugin or theme.
cs_CZ: Tuto taxonomii nebylo možné zaregistrovat, protože její klíč je používán jinou taxonomií registrovanou jiným pluginem nebo šablonou.

en: Advanced Settings
cs_CZ: Pokročilá nastavení

en: Basic Settings
cs_CZ: Základní nastavení

en: This post type could not be registered because its key is in use by another post type registered by another plugin or theme.
cs_CZ: Tento typ obsahu nemohl být zaregistrován, protože jeho klíč je používán jiným typem obsahu registrovaným jiným pluginem nebo šablonou.

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Field Group(s)
cs_CZ: Skupina(y) polí

en: Select one or many field groups...
cs_CZ: Vyberte jednu nebo více skupin polí...

en: Please select the field groups to link.
cs_CZ: Vyberte skupiny polí, které chcete propojit.

en: Exclude From Search
cs_CZ: Vyloučit z vyhledávání

en: Taxonomy updated.
cs_CZ: Taxonomie aktualizována.

en: Taxonomy saved.
cs_CZ: Taxonomie uložena.

en: Taxonomy scheduled for.
cs_CZ: Taxonomie byla naplánována.

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Field group linked successfully. | Field groups linked successfully.
cs_CZ[0]: Skupina polí úspěšně propojena.
cs_CZ[1]: Skupiny polí úspěšně propojeny.
cs_CZ[2]: Skupiny polí úspěšně propojeny.

en: Query Variable
cs_CZ: Proměnná dotazu

en: Custom Query Variable
cs_CZ: Uživatelská proměnná dotazu

en: Items can be accessed using the non-pretty permalink, eg. {post_type}={post_slug}.
cs_CZ: K položkám lze přistupovat pomocí nepěkného trvalého odkazu, např. {post_type}={post_slug}.

[ctx: noun]
en: Clone
cs_CZ: Klonování

en: Taxonomy submitted.
cs_CZ: Taxonomie odeslána.

en: Rename Capabilities
cs_CZ: Přejmenovat oprávnění

en: Singular Capability Name
cs_CZ: Název oprávnění v jednotném čísle

en: Plural Capability Name
cs_CZ: Název oprávnění v množném čísle

en: Optionally provide a plural to be used in capabilities.
cs_CZ: Volitelně uveďte množné číslo, které se použije pro oprávnění.

en: Delete With User
cs_CZ: Smazat s uživatelem

en: Delete items by a user when that user is deleted.
cs_CZ: Smazat položky uživatele při jeho smazání.

en: Choose another post type to base the capabilities for this post type.
cs_CZ: Zvolte jiný typ obsahu, z něhož budou odvozeny oprávnění pro tento typ obsahu.

en: Show In Admin Menu
cs_CZ: Zobrazit v menu správce

en: Items can be edited and managed in the admin dashboard.
cs_CZ: Položky lze upravovat a spravovat na nástěnce správce.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s published privately.
cs_CZ: %s byl publikován soukromě.

en: Item Published Privately
cs_CZ: Položka publikována soukromě

en: Post published privately.
cs_CZ: Příspěvek byl publikován soukromě.

en: Post reverted to draft.
cs_CZ: Příspěvek byl převeden na koncept.

en: Item Reverted To Draft
cs_CZ: Položka převedena na koncept

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s reverted to draft.
cs_CZ: %s byl převeden na koncept.

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s scheduled.
cs_CZ: %s byl naplánován.

en: In the editor notice after reverting an item to draft.
cs_CZ: V oznámení editoru po převedení položky na koncept.

en: In the editor notice after publishing a private item.
cs_CZ: V oznámení editoru po publikování položky soukromě.

en: In the editor notice after publishing an item.
cs_CZ: V oznámení editoru po publikování položky.

en: Customize the slug used in the URL.
cs_CZ: Přizpůsobte název, který se používá v adrese URL.

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using a custom slug defined in the input below. Your permalink structure will be
cs_CZ: Přepište adresu URL pomocí názvu definovaném v poli níže. Struktura trvalého odkazu bude následující

note: translators: this string will be appended with the new permalink structure.
en: Rewrite the URL using the post type key as the slug. Your permalink structure will be
cs_CZ: Přepište adresu URL pomocí klíče typu obsahu jako názvu v URL. Struktura trvalého odkazu bude následující

en: Adds 'Post Type Archive' items with this label to the list of posts shown when adding items to an existing menu in a CPT with archives enabled. Only appears when editing menus in 'Live Preview' mode and a custom archive slug has been provided.
cs_CZ: Přidá položky „Archiv typu obsahu“ s tímto označením do seznamu příspěvků zobrazených při přidávání položek do existujícího menu v CPT s povolenými archivy. Zobrazuje se pouze při úpravách menu v režimu „Aktuální náhled“ a při zadání uživatelského názvu archivu v URL.

en: Controller Class
cs_CZ: Třída kontroléru

en: In the post type submenu in the admin dashboard.
cs_CZ: V podmenu typu obsahu na nástěnce správce.

en: Attributes Meta Box
cs_CZ: Metabox pro vlastnosti

note: translators: %s Singular form of post type name
en: %s Attributes
cs_CZ: Vlastnosti %s

en: In the editor used for the title of the post attributes meta box.
cs_CZ: V editoru použitý pro název metaboxu s vlastnostmi příspěvku.

note: translators: %s Plural form of post type name
en: No %s found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné %s

en: Admin menu name for the post type.
cs_CZ: Název menu správce pro daný typ obsahu.

en: Archives Nav Menu
cs_CZ: Navigační menu archivu

en: At the top of the editor screen when editing an item.
cs_CZ: V horní části obrazovky editoru při úpravě položky.

en: Appears in the admin bar in the 'All Posts' view, provided the post type supports archives and the home page is not an archive of that post type.
cs_CZ: Zobrazí se na panelu správce v zobrazení „Přehled příspěvků“, pokud typ obsahu podporuje archivy a domovská stránka není archivem daného typu obsahu.

en: At the top of the post type list screen when there are no posts to display.
cs_CZ: V horní části obrazovky seznamu příspěvků daného typu, když nejsou žádné příspěvky k zobrazení.

en: At the top of the post type list screen when there are no posts in the trash.
cs_CZ: V horní části obrazovky seznamu příspěvků daného typu, když v koši nejsou žádné příspěvky.

en: Description for a navigation link block variation.
cs_CZ: Popis varianty bloku navigačního odkazu.

en: Admin editor navigation in the sidebar menu.
cs_CZ: Navigace v editoru správce v menu postranního panelu.

en: Appears as an item in the 'New' menu in the admin bar.
cs_CZ: Zobrazí se jako položka v menu „Akce“ na panelu správce.

en: Query Variable Support
cs_CZ: Podpora proměnné dotazu

en: No Query Variable Support
cs_CZ: Chybějící podpora proměnné dotazu

en: Appearance Menus Support
cs_CZ: Podpora menu Vzhled

en: Assigns text to the filter button in the posts lists table.
cs_CZ: Přiřadí text tlačítku filtru v tabulce seznamů příspěvků.

en: Parent Field Description
cs_CZ: Popis pole Nadřazený

en: Describes the Parent field on the Edit Tags screen.
cs_CZ: Popisuje pole Nadřazený na obrazovce Upravit štítky.

note: translators: %s Singular form of taxonomy name
en: New %s Name
cs_CZ: Název nového %s

en: Namespace Route
cs_CZ: Cesta jmenného prostoru

en: The namespace part of the REST API URL.
cs_CZ: Část adresy URL rozhraní REST API obsahující jmenný prostor.

en: By default the capabilities of the post type will inherit the 'Post' capability names, eg. edit_post, delete_posts. Enable to use post type specific capabilities, eg. edit_{singular}, delete_{plural}.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení zdědí názvy oprávnění z typu „Příspěvek“, např. edit_post, delete_posts. Povolte pro použití oprávnění specifických pro daný typ obsahu, např. edit_{singular}, delete_{plural}.

en: URLs for an item and items can be accessed with a query string.
cs_CZ: K adresám URL položky a položek lze přistupovat pomocí řetězce dotazů.

en: Front URL Prefix
cs_CZ: Předpona URL

en: Field Settings Tabs
cs_CZ: Karty nastavení pole

en: Close modal
cs_CZ: Zavřít modální okno

en: Close Modal
cs_CZ: Zavřít modální okno

en: Field moved to other group
cs_CZ: Pole přesunuto do jiné skupiny

en: [ACF shortcode value disabled for preview]
cs_CZ: [Hodnota zkráceného kódu ACF vypnuta pro náhled]

en: Group Settings
cs_CZ: Nastavení skupiny

en: Location Rules
cs_CZ: Pravidla umístění

en: Export As JSON
cs_CZ: Exportovat jako JSON

en: Import JSON
cs_CZ: Importovat JSON

en: Add Field
cs_CZ: Přidat pole

en: Add Field Group
cs_CZ: Přidat skupinu polí

en: Delete Field Group
cs_CZ: Smazat skupinu polí

en: Updates
cs_CZ: Aktualizace

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Field Group Title
cs_CZ: Název skupiny polí

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
cs_CZ: Začněte vytvářet nová vlastní pole pro příspěvky, stránky, vlastní typy obsahu a další obsah WordPressu.

en: Start a new group of tabs at this tab.
cs_CZ: Začněte novou skupinu karet na této kartě.

en: New Tab Group
cs_CZ: Nová skupina karet

en: Use a stylized checkbox using select2
cs_CZ: Použití stylizovaného zaškrtávacího políčka pomocí select2

en: Add title
cs_CZ: Zadejte název

en: Advanced Custom Fields logo
cs_CZ: Logo Advanced Custom Fields

en: Validation
cs_CZ: Validace

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Add Your First Field Group
cs_CZ: Přidejte první skupinu polí

en: Add Your First Field
cs_CZ: Přidejte první pole

en: Presentation
cs_CZ: Prezentace

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
cs_CZ: Zvolte si z více než 30 typů polí. <a href="%s" target="_blank">Zjistit více</a>.

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
cs_CZ: Odemkněte další funkce s ACF PRO

en: Save Custom Values
cs_CZ: Uložit uživatelské hodnoty

en: Allow Custom Values
cs_CZ: Povolit uživatelské hodnoty

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
cs_CZ: Uživatelské hodnoty zaškrtávacího políčka nemohou být prázdné. Zrušte zaškrtnutí všech prázdných hodnot.

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
cs_CZ: Jste v ACF nováčkem? Podívejte se na našeho <a href="%s" target="_blank">průvodce pro začátečníky</a>.

en: Repeater Field
cs_CZ: Pole Opakovač

en: Flexible Content Field
cs_CZ: Pole Flexibilní obsah

en: Gallery Field
cs_CZ: Pole Galerie

en: ACF Blocks
cs_CZ: Bloky ACF

en: Options Pages
cs_CZ: Stránky konfigurace

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
cs_CZ: Vytvořeno %1$s v %2$s

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
cs_CZ: ACF používá <a href="%s" target="_blank">skupiny polí</a> pro seskupení uživatelských polí a následné připojení těchto polí k obrazovkám úprav.

en: Allow Other Choice
cs_CZ: Povolit jinou volbu

en: Save Other Choice
cs_CZ: Uložit jinou volbu

en: Add Toggle All
cs_CZ: Přidat Přepnout vše

note: translators: %s number of field groups deactivated
en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
cs_CZ[0]: Skupina polí deaktivována.
cs_CZ[1]: %s skupiny polí deaktivovány.
cs_CZ[2]: %s skupin polí deaktivováno.

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate this item
cs_CZ: Aktivovat tuto položku

en: Move field group to trash?
cs_CZ: Přesunout skupinu polí do koše?

[ctx: post status]
en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Deactivate
cs_CZ: Deaktivovat

en: Deactivate this item
cs_CZ: Deaktivovat tuto položku

note: translators: %s number of field groups activated
en: Field group activated. | %s field groups activated.
cs_CZ[0]: Skupina polí aktivována.
cs_CZ[1]: %s skupiny polí aktivovány.
cs_CZ[2]: %s skupin polí aktivováno.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
cs_CZ: Pluginy Advanced Custom Fields a Advanced Custom Fields PRO by neměly být aktivní současně. Plugin Advanced Custom Fields PRO jsme automaticky deaktivovali.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields PRO should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
cs_CZ: Pluginy Advanced Custom Fields a Advanced Custom Fields PRO by neměly být aktivní současně. Plugin Advanced Custom Fields jsme automaticky deaktivovali.

en: <strong>%1$s</strong> - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to fix this</a>.
cs_CZ: <strong>%1$s</strong> – Zjistili jsme jedno nebo více volání k načtení hodnot polí ACF před inicializací ACF. Toto není podporováno a může mít za následek chybná nebo chybějící data. <a href="%2$s" target="_blank">Přečtěte si, jak to opravit</a>.

en: Invalid request.
cs_CZ: Neplatný požadavek.

en: %1$s is not one of %2$s
cs_CZ: %1$s není jedním z %2$s

en: Show in REST API
cs_CZ: Zobrazit v REST API

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
cs_CZ[0]: %1$s musí mít uživatele s rolí %2$s.
cs_CZ[1]: %1$s musí mít uživatele s jednou z následujících rolí: %2$s
cs_CZ[2]: %1$s musí mít uživatele s jednou z následujících rolí: %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
cs_CZ: %1$s musí mít platné ID uživatele.

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
cs_CZ[0]: %1$s musí mít pojem %2$s.
cs_CZ[1]: %1$s musí mít jeden z následujících pojmů: %2$s
cs_CZ[2]: %1$s musí mít jeden z následujících pojmů: %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
cs_CZ[0]: %1$s musí být typu %2$s.
cs_CZ[1]: %1$s musí být jeden z následujících typů obsahu: %2$s
cs_CZ[2]: %1$s musí být jeden z následujících typů obsahu: %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
cs_CZ: %1$s musí mít platné ID příspěvku.

en: %s requires a valid attachment ID.
cs_CZ: %s vyžaduje platné ID přílohy.

en: Enable Transparency
cs_CZ: Povolit průhlednost

en: Hex String
cs_CZ: Řetězec Hex

en: RGBA String
cs_CZ: Řetězec RGBA

en: RGBA Array
cs_CZ: Pole RGBA

en: Upgrade to PRO
cs_CZ: Zakoupit PRO verzi

[ctx: post status]
en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: '%s' is not a valid email address
cs_CZ: '%s' není platná e-mailová adresa

en: Color value
cs_CZ: Hodnota barvy

en: Select default color
cs_CZ: Vyberte výchozí barvu

en: Clear color
cs_CZ: Zrušit barvu

en: Options
cs_CZ: Konfigurace

en: Blocks
cs_CZ: Bloky

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Menu items
cs_CZ: Položky menu

en: Widgets
cs_CZ: Widgety

en: Attachments
cs_CZ: Přílohy

en: Taxonomies
cs_CZ: Taxonomie

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Saved
cs_CZ: Uloženo

en: Review changes
cs_CZ: Zkontrolovat změny

en: Visit website
cs_CZ: Navštívit stránky

en: View details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti

en: Version %s
cs_CZ: Verze %s

en: Information
cs_CZ: Informace

en: Overview
cs_CZ: Přehled

en: Located in plugin: %s
cs_CZ: Nachází se v pluginu: %s

en: Located in theme: %s
cs_CZ: Nachází se v šabloně: %s

en: Various
cs_CZ: Různé

en: Sync changes
cs_CZ: Synchronizovat změny

en: Help & Support
cs_CZ: Nápověda a podpora

en: Class "%s" does not exist.
cs_CZ: Třída "%s" neexistuje.

en: Location type "%s" is already registered.
cs_CZ: Typ umístění „%s“ je již zaregistrován.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
cs_CZ: Plugin Advanced Custom Fields poskytuje vizuální nástroj pro tvorbu formulářů, který umožňuje přizpůsobit editační obrazovky WordPressu pomocí dalších polí. Plugin nabízí intuitivní rozhraní API pro zobrazení hodnot vlastních polí v libovolném souboru šablony.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
cs_CZ: Před vytvořením první skupiny polí doporučujeme přečíst našeho průvodce <a href="%s" target="_blank">Začínáme</a>, abyste se seznámili s filozofií pluginu a osvědčenými postupy.

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
cs_CZ: Pokud budete potřebovat pomoc, přejděte na záložku Nápověda a podpora.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
cs_CZ: Jsme fanatici podpory a chceme, abyste ze svých webových stránek s ACF dostali to nejlepší. Pokud se setkáte s jakýmikoli potížemi, můžete najít pomoc na několika místech:

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Dokumentace</a>. Naše rozsáhlá dokumentace obsahuje odkazy a návody pro většinu situací, se kterými se můžete setkat.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the 'how-tos' of the ACF world.
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Diskuze</a>. Na našich komunitních fórech máme aktivní a přátelskou komunitu, která může pomoci zjistit „jak na to“ ve světě ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
cs_CZ: <a href="%s" target="_blank">Nápověda</a>. Odborníci na podporu na našem help desku pomohou s hlubšími technickými problémy.

en: Review local JSON changes
cs_CZ: Přehled místních změn JSON

en: Loading diff
cs_CZ: Načítání diff

en: Located in: %s
cs_CZ: Umístěn v: %s

en: Awaiting save
cs_CZ: Čeká na uložení

en: Invalid field group parameter(s).
cs_CZ: Jeden nebo více neplatných parametrů skupiny polí.

en: Last updated: %s
cs_CZ: Poslední aktualizace: %s

en: Sorry, this post is unavailable for diff comparison.
cs_CZ: Omlouváme se, ale tento příspěvek není k dispozici pro porovnání.

en: Invalid nonce.
cs_CZ: Neplatná hodnota.

en: Error loading field.
cs_CZ: Při načítání pole došlo k chybě.

en: <strong>Error</strong>: %s
cs_CZ: <strong>Chyba</strong>: %s

en: Field Groups
cs_CZ: Skupiny polí

en: Field Group
cs_CZ: Skupina polí

en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

en: Add New Field Group
cs_CZ: Přidat novou skupinu polí

en: Edit Field Group
cs_CZ: Upravit skupinu polí

en: New Field Group
cs_CZ: Nová skupina polí

en: View Field Group
cs_CZ: Prohlížet skupinu polí

en: Search Field Groups
cs_CZ: Hledat skupiny polí

en: No Field Groups found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné skupiny polí

en: No Field Groups found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné skupiny polí

en: Fields
cs_CZ: Pole

en: Field
cs_CZ: Pole

en: Add New Field
cs_CZ: Přidat nové pole

en: Edit Field
cs_CZ: Upravit pole

en: New Field
cs_CZ: Nové pole

en: View Field
cs_CZ: Zobrazit pole

en: Search Fields
cs_CZ: Vyhledat pole

en: No Fields found
cs_CZ: Nenalezeno žádné pole

en: No Fields found in Trash
cs_CZ: V koši nenalezeno žádné pole

en: Field group updated.
cs_CZ: Skupina polí aktualizována.

en: Field group deleted.
cs_CZ: Skupina polí smazána.

en: Field group published.
cs_CZ: Skupina polí publikována.

en: Field group saved.
cs_CZ: Skupina polí uložena.

en: Field group submitted.
cs_CZ: Skupina polí odeslána.

en: Field group draft updated.
cs_CZ: Koncept skupiny polí aktualizován.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
cs_CZ: Řetězec "pole_" nesmí být použit na začátku názvu pole

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
cs_CZ: Toto pole nelze přesunout, dokud nebudou uloženy jeho změny

en: Field group title is required
cs_CZ: Vyžadován nadpis pro skupinu polí

en: No toggle fields available
cs_CZ: Žádné zapínatelné pole není k dispozici

en: Move Custom Field
cs_CZ: Přesunout vlastní pole

en: Checked
cs_CZ: Zaškrtnuto

en: (no label)
cs_CZ: (bez štítku)

en: (this field)
cs_CZ: (toto pole)

en: copy
cs_CZ: kopírovat

en: or
cs_CZ: nebo

en: Null
cs_CZ: Nula

en: Location
cs_CZ: Umístění

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Field Keys
cs_CZ: Klíče polí

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Move Complete.
cs_CZ: Přesun hotov.

en: Please select the destination for this field
cs_CZ: Prosím zvolte umístění pro toto pole

en: Move Field
cs_CZ: Přesunout pole

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Aktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Aktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Aktivních <span class="count">(%s)</span>

en: Sync available
cs_CZ: Synchronizace je k dispozici

en: Title
cs_CZ: Název

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Duplicate this item
cs_CZ: Duplikovat tuto položku

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Select %s
cs_CZ: Zvolit %s

en: Sync
cs_CZ: Synchronizace

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Upgrade Database
cs_CZ: Aktualizovat databázi

en: Review sites & upgrade
cs_CZ: Zkontrolujte stránky a aktualizujte

en: Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Export Field Groups
cs_CZ: Exportovat skupiny polí

en: Generate PHP
cs_CZ: Vytvořit PHP

en: No field groups selected
cs_CZ: Nebyly vybrány žádné skupiny polí

en: Select the items you would like to export and then select your export method. Export As JSON to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Generate PHP to export to PHP code which you can place in your theme.
cs_CZ: Vyberte skupiny polí, které chcete exportovat, a vyberte způsob exportu. Použijte tlačítko pro stažení pro exportování do souboru .json, který pak můžete importovat do jiné instalace ACF. Pomocí tlačítka generovat můžete exportovat do kódu PHP, který můžete umístit do vašeho tématu.

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Zkopírovat od schránky

en: Copied
cs_CZ: Zkopírováno

en: Import Field Groups
cs_CZ: Importovat skupiny polí

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the items in that file.
cs_CZ: Vyberte Advanced Custom Fields JSON soubor, který chcete importovat. Po klepnutí na tlačítko importu níže bude ACF importovat skupiny polí.

en: Select File
cs_CZ: Vybrat soubor

en: No file selected
cs_CZ: Dokument nevybrán

en: Error uploading file. Please try again
cs_CZ: Chyba při nahrávání souboru. Prosím zkuste to znovu

en: Incorrect file type
cs_CZ: Nesprávný typ souboru

en: Import file empty
cs_CZ: Importovaný soubor je prázdný

en: Conditional Logic
cs_CZ: Podmíněná logika

en: Show this field if
cs_CZ: Zobrazit toto pole, pokud

en: and
cs_CZ: a

en: Add rule group
cs_CZ: Přidat skupinu pravidel

en: Drag to reorder
cs_CZ: Přetažením změníte pořadí

en: Edit field
cs_CZ: Upravit pole

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Duplicate field
cs_CZ: Duplikovat pole

en: Move field to another group
cs_CZ: Přesunout pole do jiné skupiny

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Delete field
cs_CZ: Smazat pole

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Field Label
cs_CZ: Štítek pole

en: This is the name which will appear on the EDIT page
cs_CZ: Toto je jméno, které se zobrazí na stránce úprav

en: Field Name
cs_CZ: Jméno pole

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
cs_CZ: Jedno slovo, bez mezer. Podtržítka a pomlčky jsou povoleny

en: Field Type
cs_CZ: Typ pole

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
cs_CZ: Instrukce pro autory. Jsou zobrazeny při zadávání dat

en: Required
cs_CZ: Požadováno?

en: Wrapper Attributes
cs_CZ: Atributy obalového pole

en: width
cs_CZ: šířka

en: class
cs_CZ: třída

en: Close Field
cs_CZ: Zavřít pole

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Rules
cs_CZ: Pravidla

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
cs_CZ: Vytváří sadu pravidel pro určení, na kterých stránkách úprav budou použita tato vlastní pole

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Standard (WP metabox)
cs_CZ: Standardní (WP metabox)

en: Seamless (no metabox)
cs_CZ: Bezokrajové (bez metaboxu)

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: High (after title)
cs_CZ: Vysoko (po nadpisu)

en: Normal (after content)
cs_CZ: Normální (po obsahu)

en: Side
cs_CZ: Na straně

en: Top aligned
cs_CZ: Zarovnat shora

en: Left aligned
cs_CZ: Zarovnat zleva

en: Below labels
cs_CZ: Pod štítky

en: Below fields
cs_CZ: Pod poli

en: Order No.
cs_CZ: Pořadové č.

en: Field groups with a lower order will appear first
cs_CZ: Skupiny polí s nižším pořadím se zobrazí první

en: Shown in field group list
cs_CZ: Zobrazit v seznamu skupin polí

en: Permalink
cs_CZ: Trvalý odkaz

en: Content Editor
cs_CZ: Editor obsahu

en: Excerpt
cs_CZ: Stručný výpis

en: Discussion
cs_CZ: Diskuze

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Revisions
cs_CZ: Revize

en: Slug
cs_CZ: Adresa

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Page Attributes
cs_CZ: Atributy stránky

en: Featured Image
cs_CZ: Uživatelský obrázek

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Send Trackbacks
cs_CZ: Odesílat zpětné linkování odkazů

en: Hide on screen
cs_CZ: Skrýt na obrazovce

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
cs_CZ: <b>Zvolte</b> položky, které budou na obrazovce úprav <b>skryté</b>.

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
cs_CZ: Pokud se na obrazovce úprav objeví více skupin polí, použije se nastavení dle první skupiny polí (té s nejnižším pořadovým číslem)

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
cs_CZ: Následující stránky vyžadují upgrade DB. Zaškrtněte ty, které chcete aktualizovat, a poté klikněte na %s.

en: Upgrade Sites
cs_CZ: Upgradovat stránky

en: Site
cs_CZ: Stránky

en: Site is up to date
cs_CZ: Stránky jsou aktuální

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
cs_CZ: Aktualizace databáze je dokončena. <a href="%s">Návrat na nástěnku sítě</a>

en: Please select at least one site to upgrade.
cs_CZ: Vyberte alespoň jednu stránku, kterou chcete upgradovat.

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
cs_CZ: Důrazně doporučujeme zálohovat databázi před pokračováním. Opravdu chcete aktualizaci spustit?

en: Upgrading data to version %s
cs_CZ: Aktualizace dat na verzi %s

en: Upgrade complete.
cs_CZ: Aktualizace dokončena.

en: Upgrade failed.
cs_CZ: Upgrade se nezdařil.

en: Reading upgrade tasks...
cs_CZ: Čtení úkolů aktualizace...

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
cs_CZ: Upgrade databáze byl dokončen. <a href="%s">Podívejte se, co je nového</a>

en: No updates available.
cs_CZ: K dispozici nejsou žádné aktualizace.

en: Show this field group if
cs_CZ: Zobrazit tuto skupinu polí, pokud

en: Repeater
cs_CZ: Opakovač

en: Flexible Content
cs_CZ: Flexibilní obsah

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Options Page
cs_CZ: Stránka konfigurace

en: Database Upgrade Required
cs_CZ: Vyžadován upgrade databáze

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
cs_CZ: Tato verze obsahuje vylepšení databáze a vyžaduje upgrade.

en: Local JSON
cs_CZ: Lokální JSON

en: Thumbnail
cs_CZ: Miniatura

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Full Size
cs_CZ: Plná velikost

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: Image width must be at least %dpx.
cs_CZ: Šířka obrázku musí být alespoň %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
cs_CZ: Šířka obrázku nesmí přesáhnout %dpx.

en: Image height must be at least %dpx.
cs_CZ: Výška obrázku musí být alespoň %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
cs_CZ: Výška obrázku nesmí přesáhnout %dpx.

en: File size must be at least %s.
cs_CZ: Velikost souboru musí být alespoň %s.

en: File type must be %s.
cs_CZ: Typ souboru musí být %s.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
cs_CZ: Pokud opustíte tuto stránku, změny, které jste provedli, budou ztraceny

[ctx: verb]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

[ctx: verb]
en: Edit
cs_CZ: Upravit

[ctx: verb]
en: Update
cs_CZ: Aktualizace

en: Uploaded to this post
cs_CZ: Nahrán k tomuto příspěvku

en: Expand Details
cs_CZ: Rozbalit podrobnosti

en: Collapse Details
cs_CZ: Sbalit podrobnosti

en: Restricted
cs_CZ: Omezeno

en: All images
cs_CZ: Všechny obrázky

en: Validation successful
cs_CZ: Ověření úspěšné

en: Validation failed
cs_CZ: Ověření selhalo

en: 1 field requires attention
cs_CZ: 1 pole vyžaduje pozornost

en: %d fields require attention
cs_CZ: Několik polí vyžaduje pozornost (%d)

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jistí?

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: No
cs_CZ: Ne

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Has any value
cs_CZ: Má libovolnou hodnotu

en: Has no value
cs_CZ: Nemá hodnotu

en: Value is equal to
cs_CZ: Hodnota je rovna

en: Value is not equal to
cs_CZ: Hodnota není rovna

en: Value matches pattern
cs_CZ: Hodnota odpovídá masce

en: Value contains
cs_CZ: Hodnota obsahuje

en: Value is greater than
cs_CZ: Hodnota je větší než

en: Value is less than
cs_CZ: Hodnota je menší než

en: Selection is greater than
cs_CZ: Výběr je větší než

en: Selection is less than
cs_CZ: Výběr je menší než

en: Field type does not exist
cs_CZ: Typ pole neexistuje

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Basic
cs_CZ: Základní

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Choice
cs_CZ: Volba

en: Relational
cs_CZ: Relační

en: Layout
cs_CZ: Typ zobrazení

en: Accordion
cs_CZ: Akordeon

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Display this accordion as open on page load.
cs_CZ: Zobrazit tento akordeon jako otevřený při načtení stránky.

en: Allow this accordion to open without closing others.
cs_CZ: Povolit otevření tohoto akordeonu bez zavření ostatních.

en: Endpoint
cs_CZ: Koncový bod

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
cs_CZ: Definujte koncový bod pro předchozí akordeon. Tento akordeon nebude viditelný.

en: Button Group
cs_CZ: Skupina tlačítek

en: Choices
cs_CZ: Možnosti

en: Enter each choice on a new line.
cs_CZ: Zadejte každou volbu na nový řádek.

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
cs_CZ: Pro větší kontrolu můžete zadat jak hodnotu, tak štítek:

en: red : Red
cs_CZ: cervena : Červená

en: Default Value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Appears when creating a new post
cs_CZ: Objeví se při vytváření nového příspěvku

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Return Value
cs_CZ: Vrátit hodnotu

en: Specify the returned value on front end
cs_CZ: Zadat konkrétní návratovou hodnotu na frontendu

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Both (Array)
cs_CZ: Obě (pole)

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávátko

en: Toggle All
cs_CZ: Přepnout vše

en: Add new choice
cs_CZ: Přidat novou volbu

en: Allow 'custom' values to be added
cs_CZ: Povolit přidání 'vlastních' hodnot

en: Save 'custom' values to the field's choices
cs_CZ: Uložit 'vlastní' hodnoty do voleb polí

en: Enter each default value on a new line
cs_CZ: Zadejte každou výchozí hodnotu na nový řádek

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
cs_CZ: Přidat zaškrtávátko navíc pro přepnutí všech možností

en: Color Picker
cs_CZ: Výběr barvy

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Default
cs_CZ: Výchozí nastavení

en: Select Color
cs_CZ: Výběr barvy

en: Date Picker
cs_CZ: Výběr data

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
cs_CZ: Hotovo

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
cs_CZ: Dnes

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
cs_CZ: Následující

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
cs_CZ: Předchozí

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
cs_CZ: Týden

en: Display Format
cs_CZ: Formát zobrazení

en: The format displayed when editing a post
cs_CZ: Formát zobrazený při úpravě příspěvku

en: Custom:
cs_CZ: Vlastní:

en: Save Format
cs_CZ: Uložit formát

en: The format used when saving a value
cs_CZ: Formát použitý při ukládání hodnoty

en: Return Format
cs_CZ: Formát návratové hodnoty

en: The format returned via template functions
cs_CZ: Formát vrácen pomocí funkcí šablony

en: Week Starts On
cs_CZ: Týden začíná

en: Date Time Picker
cs_CZ: Výběr data a času

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
cs_CZ: Zvolit čas

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
cs_CZ: Čas

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
cs_CZ: Hodina

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
cs_CZ: Minuta

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
cs_CZ: Vteřina

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
cs_CZ: Milisekunda

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
cs_CZ: Mikrosekunda

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
cs_CZ: Časové pásmo

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
cs_CZ: Nyní

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
cs_CZ: Hotovo

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
cs_CZ: dop

[ctx: Date Time Picker JS amTextShort]
en: A
cs_CZ: od

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
cs_CZ: odp

[ctx: Date Time Picker JS pmTextShort]
en: P
cs_CZ: do

en: Placeholder Text
cs_CZ: Zástupný text

en: Appears within the input
cs_CZ: Zobrazí se v inputu

en: Prepend
cs_CZ: Zobrazit před

en: Appears before the input
cs_CZ: Zobrazí se před inputem

en: Append
cs_CZ: Zobrazit po

en: Appears after the input
cs_CZ: Zobrazí se za inputem

en: File
cs_CZ: Soubor

en: Edit File
cs_CZ: Upravit soubor

en: Update File
cs_CZ: Aktualizovat soubor

en: File name
cs_CZ: Jméno souboru

en: File size
cs_CZ: Velikost souboru

en: Add File
cs_CZ: Přidat soubor

en: File Array
cs_CZ: Pole souboru

en: File URL
cs_CZ: Adresa souboru

en: File ID
cs_CZ: ID souboru

en: Library
cs_CZ: Knihovna

en: Limit the media library choice
cs_CZ: Omezit výběr knihovny médií

en: All
cs_CZ: Vše

en: Uploaded to post
cs_CZ: Nahráno k příspěvku

en: Restrict which files can be uploaded
cs_CZ: Omezte, které typy souborů lze nahrát

en: Comma separated list. Leave blank for all types
cs_CZ: Seznam oddělený čárkami. Nechte prázdné pro povolení všech typů

en: Google Map
cs_CZ: Mapa Google

en: Sorry, this browser does not support geolocation
cs_CZ: Je nám líto, ale tento prohlížeč nepodporuje geolokaci

en: Clear location
cs_CZ: Vymazat polohu

en: Find current location
cs_CZ: Najít aktuální umístění

en: Search for address...
cs_CZ: Vyhledat adresu...

en: Center
cs_CZ: Vycentrovat

en: Center the initial map
cs_CZ: Vycentrovat počáteční zobrazení mapy

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: Set the initial zoom level
cs_CZ: Nastavit počáteční úroveň přiblížení

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Sub Fields
cs_CZ: Podřazená pole

en: Specify the style used to render the selected fields
cs_CZ: Určení stylu použitého pro vykreslení vybraných polí

en: Block
cs_CZ: Blok

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Row
cs_CZ: Řádek

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Select Image
cs_CZ: Vybrat obrázek

en: Edit Image
cs_CZ: Upravit obrázek

en: Update Image
cs_CZ: Aktualizovat obrázek

en: No image selected
cs_CZ: Není vybrán žádný obrázek

en: Add Image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Image Array
cs_CZ: Pole obrázku

en: Image URL
cs_CZ: Adresa obrázku

en: Image ID
cs_CZ: ID obrázku

en: Preview Size
cs_CZ: Velikost náhledu

en: Restrict which images can be uploaded
cs_CZ: Omezte, které typy obrázků je možné nahrát

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Select Link
cs_CZ: Vybrat odkaz

en: Opens in a new window/tab
cs_CZ: Otevřít v novém okně/záložce

en: Link Array
cs_CZ: Pole odkazů

en: Link URL
cs_CZ: URL adresa odkazu

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: New Lines
cs_CZ: Nové řádky

en: Controls how new lines are rendered
cs_CZ: Řídí, jak se vykreslují nové řádky

en: Automatically add paragraphs
cs_CZ: Automaticky přidávat odstavce

en: Automatically add &lt;br&gt;
cs_CZ: Automaticky přidávat &lt;br&gt;

en: No Formatting
cs_CZ: Žádné formátování

en: Escape HTML
cs_CZ: Escapovat HTML

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
cs_CZ: Nevykreslovat efekt, ale zobrazit značky HTML jako prostý text

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Minimum Value
cs_CZ: Minimální hodnota

en: Maximum Value
cs_CZ: Maximální hodnota

en: Step Size
cs_CZ: Velikost kroku

en: Value must be a number
cs_CZ: Hodnota musí být číslo

en: Value must be equal to or higher than %d
cs_CZ: Hodnota musí být rovna nebo větší než %d

en: Value must be equal to or lower than %d
cs_CZ: Hodnota musí být rovna nebo menší než %d

en: Enter URL
cs_CZ: Vložte URL

en: Embed Size
cs_CZ: Velikost pro Embed

en: Page Link
cs_CZ: Odkaz stránky

en: Archives
cs_CZ: Archivy

en: Parent
cs_CZ: Rodič

en: Filter by Post Type
cs_CZ: Filtrovat dle typu příspěvku

en: All post types
cs_CZ: Všechny typy příspěvků

en: Filter by Taxonomy
cs_CZ: Filtrovat dle taxonomie

en: All taxonomies
cs_CZ: Všechny taxonomie

en: Allow Archives URLs
cs_CZ: Umožnit URL adresy archivu

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Post Object
cs_CZ: Objekt příspěvku

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Radio Button
cs_CZ: Přepínač

en: Other
cs_CZ: Jiné

en: Add 'other' choice to allow for custom values
cs_CZ: Přidat volbu 'jiné', která umožňuje vlastní hodnoty

en: Save 'other' values to the field's choices
cs_CZ: Uložit 'jiné' hodnoty do voleb polí

en: Range
cs_CZ: Rozmezí

en: Relationship
cs_CZ: Vztah

en: Maximum values reached ( {max} values )
cs_CZ: Dosaženo maximálního množství hodnot ( {max} hodnot )

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: No matches found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky

en: Select post type
cs_CZ: Zvolit typ příspěvku

en: Select taxonomy
cs_CZ: Zvolit taxonomii

en: Search...
cs_CZ: Hledat...

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Post Type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Elements
cs_CZ: Prvky

en: Selected elements will be displayed in each result
cs_CZ: Vybrané prvky se zobrazí v každém výsledku

[ctx: noun]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
cs_CZ: Jeden výsledek je k dispozici, stiskněte klávesu enter pro jeho vybrání.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
cs_CZ: %d výsledků je k dispozici, použijte šipky nahoru a dolů pro navigaci.

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
cs_CZ: Prosím zadejte 1 nebo více znaků

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
cs_CZ: Prosím zadejte %d nebo více znaků

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
cs_CZ: Prosím odstraňte 1 znak

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
cs_CZ: Prosím odstraňte %d znaků

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
cs_CZ: Můžete vybrat pouze 1 položku

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
cs_CZ: Můžete vybrat pouze %d položek

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
cs_CZ: Načítání dalších výsledků&hellip;

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
cs_CZ: Vyhledávání&hellip;

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
cs_CZ: Načítání selhalo

en: Stylized UI
cs_CZ: Stylizované uživatelské rozhraní

en: Use AJAX to lazy load choices?
cs_CZ: K načtení volby použít AJAX lazy load?

en: Specify the value returned
cs_CZ: Zadat konkrétní návratovou hodnotu

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Tab
cs_CZ: Záložka

en: Placement
cs_CZ: Umístění

[ctx: No Terms]
en: No %s
cs_CZ: Nic pro %s

en: Select the taxonomy to be displayed
cs_CZ: Zvolit zobrazovanou taxonomii

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Select the appearance of this field
cs_CZ: Vyberte vzhled tohoto pole

en: Multiple Values
cs_CZ: Více hodnot

en: Multi Select
cs_CZ: Vícenásobný výběr

en: Single Value
cs_CZ: Jednotlivá hodnota

en: Radio Buttons
cs_CZ: Radio přepínače

en: Create Terms
cs_CZ: Vytvořit pojmy

en: Allow new terms to be created whilst editing
cs_CZ: Povolit vytvoření nových pojmů během editace

en: Save Terms
cs_CZ: Uložit pojmy

en: Connect selected terms to the post
cs_CZ: Připojte vybrané pojmy k příspěvku

en: Load Terms
cs_CZ: Nahrát pojmy

en: Load value from posts terms
cs_CZ: Nahrát pojmy z příspěvků

en: Term Object
cs_CZ: Objekt pojmu

en: Term ID
cs_CZ: ID pojmu

en: User unable to add new %s
cs_CZ: Uživatel není schopen přidat nové %s

en: %s already exists
cs_CZ: %s již existuje

en: %s added
cs_CZ: %s přidán

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Character Limit
cs_CZ: Limit znaků

en: Leave blank for no limit
cs_CZ: Nechte prázdné pro nastavení bez omezení

en: Text Area
cs_CZ: Textové pole

en: Rows
cs_CZ: Řádky

en: Sets the textarea height
cs_CZ: Nastavuje výšku textového pole

en: Time Picker
cs_CZ: Výběr času

en: True / False
cs_CZ: Pravda / Nepravda

en: Displays text alongside the checkbox
cs_CZ: Zobrazí text vedle zaškrtávacího políčka

en: On Text
cs_CZ: Text (aktivní)

en: Text shown when active
cs_CZ: Text zobrazený při aktivním poli

en: Off Text
cs_CZ: Text (neaktivní)

en: Text shown when inactive
cs_CZ: Text zobrazený při neaktivním poli

en: Value must be a valid URL
cs_CZ: Hodnota musí být validní adresa URL

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: All user roles
cs_CZ: Všechny uživatelské role

en: User Array
cs_CZ: Pole uživatelů

en: User Object
cs_CZ: Objekt uživatele

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: Visual
cs_CZ: Grafika

en: Click to initialize TinyMCE
cs_CZ: Klikněte pro inicializaci TinyMCE

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Visual & Text
cs_CZ: Grafika a text

en: Visual Only
cs_CZ: Pouze grafika

en: Text Only
cs_CZ: Pouze text

en: Toolbar
cs_CZ: Lišta nástrojů

en: Edit field group
cs_CZ: Editovat skupinu polí

en: Update
cs_CZ: Aktualizace

en: Post updated
cs_CZ: Příspěvek aktualizován

en: Spam Detected
cs_CZ: Zjištěn spam

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Forms
cs_CZ: Formuláře

en: is equal to
cs_CZ: je rovno

en: is not equal to
cs_CZ: není rovno

en: Attachment
cs_CZ: Příloha

en: All %s formats
cs_CZ: Všechny formáty %s

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Current User Role
cs_CZ: Aktuální uživatelská role

en: Current User
cs_CZ: Aktuální uživatel

en: Logged in
cs_CZ: Přihlášen

en: Viewing front end
cs_CZ: Prohlížíte frontend

en: Viewing back end
cs_CZ: Prohlížíte backend

en: Menu Item
cs_CZ: Položka nabídky

en: Menu
cs_CZ: Nabídka

en: Menu Locations
cs_CZ: Umístění nabídky

en: Menus
cs_CZ: Nabídky

en: Page Parent
cs_CZ: Rodičovská stránka

en: Page Template
cs_CZ: Šablona stránky

en: Default Template
cs_CZ: Výchozí šablona

en: Page Type
cs_CZ: Typ stránky

en: Front Page
cs_CZ: Hlavní stránka

en: Posts Page
cs_CZ: Stránka příspěvku

en: Top Level Page (no parent)
cs_CZ: Stránka nejvyšší úrovně (žádný nadřazený)

en: Parent Page (has children)
cs_CZ: Rodičovská stránka (má potomky)

en: Child Page (has parent)
cs_CZ: Podřazená stránka (má rodiče)

en: Post Category
cs_CZ: Rubrika příspěvku

en: Post Format
cs_CZ: Formát příspěvku

en: Post Status
cs_CZ: Stav příspěvku

en: Post Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie příspěvku

en: Post Template
cs_CZ: Šablona příspěvku

en: User Form
cs_CZ: Uživatelský formulář

en: Add / Edit
cs_CZ: Přidat / Editovat

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: %s value is required
cs_CZ: %s hodnota je vyžadována

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Validate Email
cs_CZ: Ověřit e-mail

en: id
cs_CZ: ID

en: User Role
cs_CZ: Uživatelská úroveň

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Neaktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Neaktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Neaktivní <span class="count">(%s)</span>

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
cs_CZ: TinyMCE se inicializuje až po kliknutí na pole

en: Value must not exceed %d characters
cs_CZ: Hodnota nesmí překročit %d znaků

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
cs_CZ[0]: %1$s vyžaduje alespoň %2$s volbu
cs_CZ[1]: %1$s vyžaduje alespoň %2$s volby
cs_CZ[2]: %1$s vyžaduje alespoň %2$s voleb

en: Customize the map height
cs_CZ: Přizpůsobení výšky mapy

en: File size must not exceed %s.
cs_CZ: Velikost souboru nesmí překročit %s.

note: translators: %s number of field groups duplicated
en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
cs_CZ[0]: Skupina polí duplikována.
cs_CZ[1]: %s skupiny polí duplikovány.
cs_CZ[2]: %s skupin polí duplikováno.

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
cs_CZ: Pole %1$s lze nyní nalézt ve skupině polí %2$s.

note: translators: %s number of field groups synchronized
en: Field group synchronized. | %s field groups synchronized.
cs_CZ[0]: Skupina polí synchronizována.
cs_CZ[1]: %s skupiny polí synchronizovány.
cs_CZ[2]: %s skupin polí synchronizováno.

en: Supports
cs_CZ: Podporuje

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
cs_CZ: Web vyžaduje aktualizaci databáze z %1$s na %2$s

en: Back to all tools
cs_CZ: Zpět na všechny nástroje

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
cs_CZ: Děkujeme za aktualizaci na %1$s v%2$s!

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
cs_CZ: Zkontrolujte také, zda jsou všechna prémiová rozšíření (%s) aktualizována na nejnovější verzi.

en: Select Field Groups
cs_CZ: Vybrat skupiny polí

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
cs_CZ: Přizpůsobte si WordPress pomocí efektivních, profesionálních a intuitivních polí.

en: Field group scheduled for.
cs_CZ: Skupina polí byla naplánována.

en: Clone Field
cs_CZ: Pole Klonování
